En Sıcak Konular

Megane Sedan `Fluence` oldu, karşımıza çıktı.

1 Eylül 2009 10:04 tsi
Megane Sedan `Fluence` oldu, karşımıza çıktı. Uzun bir beklemeden sonra Kasım ayı sonunda Megane'ın sedan versiyonu olacak Fluence satışa sunulacak. Renault'un konsept coupe modelinden adını alan bu araç Türkiye'de heyecanla bekleniyordu.

Oyak Renault Bursa fabrikası Megane Sedan'ın üretimine bu itibariyle son veriyor.

Oyak-Renault küresel ekonomik krizin hafifleme işaretlerinin geldiği şu günlerde çok önemli bir yatırım açıkladı. Türkiye’nin en çok satılan otomobillerinden Megane Sedan’ın üretimini eylül ayından itibaren sonlandıracak olan Oyak Renault, bu modelin yerine geçecek Fluence  modelinin üretimine başlıyor. Renault-Nissan ittifakının ilk örneklerinden olan Fluence için dünyada toplam 250 milyon Euro yatırım yapıldı. Bu yatırımın 110 milyon Euro’su Oyak Renault tarafından Bursa’da gerçekleştirildi. Renault markasıyla sadece Türkiye’de üretilecek olan Fluence’dan yılda 100 bin adet üretilecek. Bu rakamın yüzde 80’i 100’e yakın ülkeye ihraç edilecek.

İLK TANITIM BURSA’DA

Dünyada tanıtımı dün ilk olarak Bursa’da Türk gazetecilere yapılan Fluence’ın dünya prömiyeri ise 15 Eylül’de Frankfurt Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirilecek. Fluence kasım ayından itibaren Türkiye’de de piyasaya çıkacak. Modelin uluslararası basın test organizasyonu da Türkiye’de yapılacak. Fluence’ın tanıtımında konuşan Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu, Türkiye’nin bugün Renault’nun öncelikli hedeflerinden biri olan uluslararası büyüme stratejisinin kalbinde yer aldığını söyledi. Türkiye’nin otomotiv dünyasının önemli ve geleceğe dönük stratejik pazarlarından biri konumunda bulunduğuna dikkat çeken Tunalıoğlu, “Bursa Oyak Renault Fabrikaları, Türkiye otomotiv sektörünün ve Renault’nun dünyadaki üretim sisteminin kilit unsurlarından biri. Oyak Renault performans açısından yılda 360 bin araç, yani dakikada bir araç üretme kapasitesine sahip bir tesistir. Türkiye’de üretilen iki otomobilden biri Bursa Oyak Renault Fabrikası’nda üretiliyor. Türkiye’de satılan her 6 otomobilden birisi burada üretiliyor. İhraç edilen iki binek otodan biri Renault markası taşıyor” dedi.

TEST SÜRÜŞLERİ TÜRKİYE’DE

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar yeni modelin büyük bir ilgi uyandıracağına emin olduklarını ve bir an evvel ticarileştirmek için sabırsızlandıklarını söyledi. Aybar “Megan Sedan'a bu otomobille birlikte 'Güle güle' diyoruz'' dedi. Aybar, Renault Fluence'un uluslararası basın testlerinin Türkiye'de yapılacağını, daha sonra da kasım ayında otomobilin ticarileştirileceğini sözlerine ekledi.

Dünyaya Bursa’dan gidecek

Renault Fluence, Renault markasıyla dünyaya sadece Türkiye’den gidecek. Ancak Kore’de Renault Grubu markalarından Samsung Motors, Kore iç pazarı için Samsung Fluence markasıyla yılda 40-45 bin adetlik üretim yapacak. Fluence’un piyasaya çıkmasıyla birlikte 6 yılda 518 bin adet üretilen Megan Sedan’ın üretimi son bulurken, Fluence; yeni Renault Symbol, 3 ve 5 kapılı hatchbak ve Clio Grand Tour ile aynı bantta üretilen 5’inci araç olacak.

Fiyat Frankfurt’ta açıklanacak

- Renault Fluence’ın fiyatı henüz belirlenmedi. Ancak 15 Eylül’deki Frankfurt Fuarı’nda açıklanması bekleniyor. Aracın C sınıfında olduğu ifade edilirken, özelliklerinin D sınıfı bir otomobil düzeyinde olacağı kaydedildi.

- Fluence nedeniyle üretimine son verilen Megane Sedan’dan üretime geçildiği 2003’ten beri 513 bin adet üretildi. Bunun 143 bini iç pazara satıldı.

- Megane Sedan’dan daha büyük boyutlara sahip olan Fluence 4620 mm uzunluk, 1 809 mm genişlik,  1 479 mm yükseklik ve 2 702 mm dingil mesafesine sahip.

- Sürücü bölümünde entegre navigasyon sistemi uzaktan kumandası, klima kontrolü, direksiyondan radyo ve telefon kumandası ile hız ayar-sınırlayıcı düğmesi gibi ulaşılması kolay kumandalarıyla gösterge paneli, sürücü koltuğu için +/- 35 mm yükseklik ve 240 mm strok (ileri-geri) ayarı, direksiyonun yükseklik - derinlik ayarı dâhil çok sayıda kişiselleştirme özellikleriyle dikkat çekiyor.

- Araçtan uzaklaşıldığında kapıların otomatik olarak kilitlenmesini sağlayan sistem, 500 Euro’dan düşük bir fiyat ile sunulan ‘TomTom©  Navigasyon Sistemi’ otomobilde bulunan özellikler arasında.Bu haber 17,131 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,691 µs